Do zakochania jeden krok… Pod takim hasłem odbywały się tegoroczne Debaty Walentynkowe, które miały miejsce w Łomży, Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem, a pomysłodawcami i organizatorami byli młodzi zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej.

Pierwsze spotkanie odbyło się w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży. Gośćmi młodych była Sylwia Bujnowska, doradca życia rodzinnego z Łap i Robert Lubowiecki, seksuolog z Katowic. Niestety do Łomży nie dojechał socjolog Mariusz Jędrzejko z Warszawy, ale pozostali prelegenci godnie go zastąpili. I jak to stało się już tradycją w pierwszej części spotkania był czas na krótkie wystąpienia zaproszonych gości, a później pytania młodych z sali.Sylwia Bujnowska starała się przybliżyć młodym temat miłości. I co zrobić by odróżnić zakochanie od miłości oraz jak wyrazić te wszystkie uczucia, które pojawiają się między dwojgiem kochających się ludzi, by sfera seksualna nie urosła do czegoś najważniejszego w życiu. Natomiast seksuolog Robert Lubowiecki starał się pokazać różnice w przeżywaniu swojej płciowości między kobietami i mężczyznami oraz czynniki, które wpływają na przeżywanie swojej seksualności.
Kolejne spotkanie miało miejsce w Sali Kinowo-Widowiskowej w Zambrowie. Tam debatę poprowadził ks. Grzegorz Kierski, wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie, a wśród zaproszonych gości znaleźli się o. Łukasz Buksa, franciszkanin, duszpasterz młodzieży i muzyk; który starał się wskazać różnicę między miłością a zakochaniem oraz przedstawił zagrożenia czyhające na młodych ludzi, które mogą zaburzyć obraz pięknej i czystej miłości. Dorota Sokołowska, dziennikarka Radia Białystok, która podobnie jak Magdalena i Piotr Ogrodowczykowie starała się podzielić świadectwem swojego życia.
W podobnym składzie goście zawitali też do Wysokiego Mazowieckiego, gdzie odbyło się pierwsze takie wydarzenie. Tu również prelegenci dzielili się swoim świadectwem i odpowiadali na niełatwe pytania stawiane przez młodzież.
W wszystkich spotkaniach, uczestnikom i gościom towarzyszył biskup Tadeusz Bronakowski i duszpasterz młodzieży ks. Robert Śliwowski.
Debaty walentynkowe mają już swoje miejsce i swoją historię, którą postarali się zebrać ks. Mirosław Brzeziński i ks. Robert Śliwowski. Owocem wspólnej pracy jest książka zatytułowana „Młodzi, miłość i propaganda. Drogi czy bezdroża?”, która jest zapisem dotychczasowych debat i rozmów, podejmowanych przez młodych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej.

Joanna Ekstowicz

22 lutego 2017

Więcej informacji z tej kategorii

Letnie Kino Nadziei 2024

Letnie Kino Nadziei 2024

„Letnie Kino Nadziei 2024” to projekt realizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej...

Bal Karnawałowy KSM 20023

Bal Karnawałowy KSM 20023

Serdecznie zapraszamy na tegoroczny Bezalkoholowy Bal Karnawałowy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji...

KSM Radule – Adoracja i czuwanie

KSM Radule – Adoracja i czuwanie

Młodzież KSM Radule i ministranci w Wielki Piątek poprowadziła dla całej wspólnoty parafialnej Matki Bożej Królowej...

Wielkopostny Dzień Skupienia KSM

Wielkopostny Dzień Skupienia KSM

2 kwietnia 2022 r. w Młodzieżowym Centrum Rozwoju KSM w Ostrożnem odbył się Wielkopostny Dzień Skupianie dla członków...

KSM pomaga uchodźcom z Ukrainy

KSM pomaga uchodźcom z Ukrainy

Od 9 marca w naszym ośrodku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Ostrożnem przebywa grupa 41 osób z Ukrainy. To...

Ach, co to był za bal!

Ach, co to był za bal!

Po rocznej przerwie KSM Diecezji Łomżyńskiej postanowiło powrócić z ideą wspólnej zabawy wolnej od używek. 19 lutego w...