Do zakochania jeden krok… Pod takim hasłem odbywały się tegoroczne Debaty Walentynkowe, które miały miejsce w Łomży, Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem, a pomysłodawcami i organizatorami byli młodzi zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej.

Pierwsze spotkanie odbyło się w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży. Gośćmi młodych była Sylwia Bujnowska, doradca życia rodzinnego z Łap i Robert Lubowiecki, seksuolog z Katowic. Niestety do Łomży nie dojechał socjolog Mariusz Jędrzejko z Warszawy, ale pozostali prelegenci godnie go zastąpili. I jak to stało się już tradycją w pierwszej części spotkania był czas na krótkie wystąpienia zaproszonych gości, a później pytania młodych z sali.Sylwia Bujnowska starała się przybliżyć młodym temat miłości. I co zrobić by odróżnić zakochanie od miłości oraz jak wyrazić te wszystkie uczucia, które pojawiają się między dwojgiem kochających się ludzi, by sfera seksualna nie urosła do czegoś najważniejszego w życiu. Natomiast seksuolog Robert Lubowiecki starał się pokazać różnice w przeżywaniu swojej płciowości między kobietami i mężczyznami oraz czynniki, które wpływają na przeżywanie swojej seksualności.
Kolejne spotkanie miało miejsce w Sali Kinowo-Widowiskowej w Zambrowie. Tam debatę poprowadził ks. Grzegorz Kierski, wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie, a wśród zaproszonych gości znaleźli się o. Łukasz Buksa, franciszkanin, duszpasterz młodzieży i muzyk; który starał się wskazać różnicę między miłością a zakochaniem oraz przedstawił zagrożenia czyhające na młodych ludzi, które mogą zaburzyć obraz pięknej i czystej miłości. Dorota Sokołowska, dziennikarka Radia Białystok, która podobnie jak Magdalena i Piotr Ogrodowczykowie starała się podzielić świadectwem swojego życia.
W podobnym składzie goście zawitali też do Wysokiego Mazowieckiego, gdzie odbyło się pierwsze takie wydarzenie. Tu również prelegenci dzielili się swoim świadectwem i odpowiadali na niełatwe pytania stawiane przez młodzież.
W wszystkich spotkaniach, uczestnikom i gościom towarzyszył biskup Tadeusz Bronakowski i duszpasterz młodzieży ks. Robert Śliwowski.
Debaty walentynkowe mają już swoje miejsce i swoją historię, którą postarali się zebrać ks. Mirosław Brzeziński i ks. Robert Śliwowski. Owocem wspólnej pracy jest książka zatytułowana „Młodzi, miłość i propaganda. Drogi czy bezdroża?”, która jest zapisem dotychczasowych debat i rozmów, podejmowanych przez młodych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej.

Joanna Ekstowicz

22 lutego 2017

Więcej informacji z tej kategorii

Bal Karnawałowy KSM 20023

Bal Karnawałowy KSM 20023

Serdecznie zapraszamy na tegoroczny Bezalkoholowy Bal Karnawałowy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji...

KSM Radule – Adoracja i czuwanie

KSM Radule – Adoracja i czuwanie

Młodzież KSM Radule i ministranci w Wielki Piątek poprowadziła dla całej wspólnoty parafialnej Matki Bożej Królowej...

Wielkopostny Dzień Skupienia KSM

Wielkopostny Dzień Skupienia KSM

2 kwietnia 2022 r. w Młodzieżowym Centrum Rozwoju KSM w Ostrożnem odbył się Wielkopostny Dzień Skupianie dla członków...

KSM pomaga uchodźcom z Ukrainy

KSM pomaga uchodźcom z Ukrainy

Od 9 marca w naszym ośrodku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Ostrożnem przebywa grupa 41 osób z Ukrainy. To...

Ach, co to był za bal!

Ach, co to był za bal!

Po rocznej przerwie KSM Diecezji Łomżyńskiej postanowiło powrócić z ideą wspólnej zabawy wolnej od używek. 19 lutego w...

Spotkanie formacyjne KSM Radule

Spotkanie formacyjne KSM Radule

13 lutego w parafii Radule po Mszy Świętej no godz.9.00 w salce parafialnej, odbyło się spotkanie formacyjne...

Bal Karnawałowy 2022

Bal Karnawałowy 2022

Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej zaprasza wszystkich młodych duchem na Bal...