categories

Zaobrączkowani!

We wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny dwadzieścia osiem osób przyjęło obrączkę czystości. To już tradycja, iż tego dnia Katolickie Stowarzyszenie Młodych zaprasza młodych do wejścia na drogę czystości, a także, przez uroczyste złożenie przysięgi, przyjmuje nowych członków.
We wprowadzeniu do liturgii, sprawowanej w łomżyńskiej katedrze przez biskupa Janusza Stepnowskiego, ks. Robert Śliwowski, asystent KSM-u, przypomniał słowa jednej z koleżanek bł. Karoliny, które wypowiedziała podczas procesu beatyfikacyjnego:
„Była bardzo wstydliwa i skromna. Nie lubiła płochych rozmów, dwuznacznych żartów, nazywano ją powszechnie aniołem w ludzkim ciele. Nie słyszałam, by ją uważali za jakąś dziwaczkę, słyszałam natomiast, że ją wszyscy szanowali i kochali. (…) Czystość dla Karoliny była ponad wszystko inne.”
Nie można było więc wybrać na patronkę Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i młodych, którzy, tak jak ona, postanowili zawalczyć o swoją czystość, nikogo innego jak tylko tę szesnastoletnią dziewczynę.

Przypominając życiorys bł. Karoliny biskup Janusz Stanowski w swojej homilii zauważył, że również dzisiaj są miejsca na świecie, gdzie młodzi ludzie tracą swoje życie za wyznawane wartości.
Młodzi chrześcijanie, pozostając wierni Chrystusowi, w XXI wieku też tracą życie na Bliskim Wschodzie, czy w innych częściach naszego globu, dlatego tylko, że są wyznawcami Chrystusa – mówił biskup.

Stawiając za wzór bł. Karolinę zachęcił też młodych do wierności i odwagi:
Starajcie się zgłębiać Miłość Bożą i Miłosierdzie Boże w waszym życiu tak, jak bł. Karolina, ta prosta dziewczyna. Starajcie się zgłębiać Słowo Boże, które zawiera tę wielką dynamikę i potrafi przemienić serce każdego człowieka, ale potrafi też umocnić serce tych, którzy upadają. Niech Pan Bóg wam błogosławi w tym pięknym dziele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a wasza patronka bł. Karolina niech przed Bożym Synem wyprasza potrzebne wam łaski – dodał biskup Janusz.

Po homilii, zebrani w łomżyńskiej świątyni, mogli wysłuchać świadectwa Edyty i Rafała, którzy dzielili się swoim doświadczaniem walki o czystość oraz intencjami, jakie kierowały nimi, gdy podejmowali decyzję o przyjęciu obrączki.
– Z serca – mówiła Edyta o swojej decyzji. Im bliżej jest się Boga, tym więcej chce się Jemu zawierzyć. Dzieliła się też tym, że wiele osób chciałoby żyć w czystości, ale gdy są pytani dlaczego nie zdecydują się na przysięgę, to wtedy pojawia się „ale”… Zostawiamy sobie taki margines. Niby chcę, ale nie do końca – mówiła Edyta.
Bo też i decyzja o zachowaniu czystości nie jest wcale łatwa, ale, jak mówiła Edyta, wśród jej znajomych jest wiele osób, które zdecydowały się na współżycie i zostały zranione. Bo, jak zaznaczyła, „Czystość to jest dar i tego daru nie da się dawać w nieskończoność”.
Ogromne poruszenie wśród zgromadzonych wywołało świadectwo Rafała, który młodym zebranym w katedrze postawił pytanie: Dlaczego wstydzisz się mówić o czystości, skoro to jest takie piękne? Ja kocham czystość, ja chcę być księciem dla swojej żony, a ona będzie dla mnie księżniczką! – odważnie głosił Rafał. Dzielił się też swoim świadectwem walki o czystość i doświadczeniem, że Tym który wyzwala i odbudowuje jest Jezus.
Ja wiem że sam nie dałem rady. To Jezus, nie dziewczyna. Dziewczyna może wszystko robić, ale ona nic nie zrobi jeśli ja nie zechcę skierować słowa do Jezusa – mówił Rafał.

Zrozumieli te słowa młodzi, którzy stanęli 18 listopada przed ołtarzem w łomżyńskiej katedrze, by zawierzyć swoje życie Bogu i prosić o wstawiennictwo bł. Karolinę. Na dzień przed Uroczystym Jubileuszowym Aktem przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana to szczególnie wymowny znak. Oni, tak jak wielu przed nimi, dali świadectwo królowania Jezusa w ich życiu konkretnym czynem. Oby świadectwo tych młodych ludzi pociągało ich rówieśników do głębszej wiary, nadziei i ufności, że z Bogiem wszystko jest możliwe.

Napisała Joanna Ekstowicz

Poniżej pełny zapis świadectwa Edyty i Rafała

Zdjęcia


Losowe wpisy

Nie zabawne Halloween... Wprowadził: author icon adam 21.10.2015

Kontakt

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Wprowadź CAPTCHA

captcha

Dane

Biuro KSM Diecezji Łomżyńskiej

NIP 718-211-91-81

REGON 200382202

ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

e-mail: biuro@ksm-lomza.pl

BANK SPÓŁDZIELCZY w Łomży
nr konta: 37 8757 0001 0003 4773 2000 0010

Młodzieżowe Centrum Rozwoju w Ostrożnem

BANK SPÓŁDZIELCZY w Łomży
nr konta: 58 8757 0001 0003 4773 2000 0020