categories

Do zakochania jeden krok… i co dalej? Relacja zrealizowanego projektu – ZAMBRÓW

Na czym polega różnica pomiędzy zakochaniem a miłością? Co zrobić, aby doświadczenie przeżywanej miłości było piękne, czyste i szczere? Jak w trudnym wieku dorastania nie zaburzyć obrazu miłości prawdziwej? Po co celebrować miłość? Czy miłość powinna stawiać wymagania? Czy warto troszczyć się w codzienności życia o prawdziwą i wymagającą miłość? Odpowiedzi na te i inne pytania mogli usłyszeć uczestnicy wczorajszej Debaty Walentynkowej.

„Do zakochania jeden krok…” to hasło wczorajszej Debaty Walentynkowej, którą jak co roku w okolicach Dnia Zakochanych organizuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej. Spotkanie poprowadził ks. Grzegorz Kierski – wikariusz z parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie. O zakochaniu i prawdziwej miłości mówili: o. Łukasz Buksa – franciszkanin, duszpasterz młodzieży, autor tekstów i wokalista, Dorota Sokołowska – dziennikarka Radia Białystok oraz małżeństwo Magdalena i Piotr Ogrodowczykowie. Na widowni, oprócz licznie przybyłej młodzieży i księży z okolicznych parafii, zasiedli ks. bp Tadeusz Bronakowski oraz Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży ks. Robert Śliwowski.

– „Wszystkich nas gromadzi tutaj ciekawość miłości szeroko rozumianej, bo pewnie każdy z nas ma swoją definicję miłości. Chcielibyśmy tę definicję w miarę postępu naszych lat, a ich raczej przybywa, obiektywizować. Istnieje na pewno miłość uniwersalna, prawdziwa i wydaje się, że każdy z nas chciałby takiej miłości doświadczyć. Mamy też potrzebę wewnętrzną, aby obdarowywać drugiego człowieka miłością i to właśnie taką prawdziwą, której nam w życiu nie tylko potrzeba, ale okazuje się, że tak naprawdę każdy gdzieś wewnętrznie odczuwa jej głód i też marzy o tym, żeby kiedyś takiej miłości doświadczyć.” – mówił podczas powitania ks. Grzegorz Kierski.

Różnicę między miłością a zakochaniem próbował naświetlić młodzieży o. Łukasz Buksa. Przedstawił też zagrożenia czyhające na młodych ludzi, które mogą zaburzyć obraz pięknej i czystej miłości. Przestrzegał przed substytutami, które mają za zadanie wypaczyć to wspaniałe uczucie.

– „W dzisiejszym świecie jest wiele pragnień, a jest jedyne pragnienie wg świętego Augustyna – to, które będzie się nieustannie pogłębiało – to jest pragnienie doświadczenia miłości. Według ankiet i badań przeprowadzonych wśród młodych ludzi w wieku 13-19 lat, w wieku kiedy człowiek wchodzi w bardzo ważny etap życia, w wiek dorastania, w wiek młodości (…), człowiek chce doświadczyć miłości prawdziwej, miłości bez fikcji, miłości nie na niby, miłości, która rozpocznie się w momencie zakochania i miłości, która wam będzie towarzyszyła przez całe życie, miłości, która pomoże przezwyciężyć różnego rodzaju słabości, trudności, przeciwności, ale również miłości, która będzie nadzieją, miłości, która będzie łączyła serca i będzie przypieczętowana sakramentalną łaską, miłości, która przy współpracy z Panem Bogiem będzie powoływać do życia i miłości, która będzie obecna współprzeżywaniu waszej codzienności. (…) Człowiek, który kocha, który chce żyć prawdziwą formą miłości, stawia sobie bardzo ważne pytanie: o co tak naprawdę chodzi w życiu? Bo jeżeli ktoś miłość sprowadza tylko i wyłącznie do tak zwanej konsumpcji, to wtedy swoją miłość i obraz miłości, który masz w sobie, a zawarty jest poprzez akt stworzenia, który Bóg daje względem ciebie, to będzie ci podsyłał różnego rodzaju substytuty, które będą miały za zadanie wypaczyć miłość. I nawet jeżeli będziesz wchodzić w ten pierwszy etap miłości, jakim jest zakochanie, to taki etap zostanie zdruzgotany, zburzony i jego obraz zostanie zachwiany. (…) Nie bójcie się wpatrywać w idealny obraz miłości, który dał nam Jezus Chrystus. W tym obrazie zawartych jest kilka form przeżywania miłości, wchodzenia i dzielenia się tą miłością. (…) Nie bójcie sią zakochania, gdyż ono sprawi, że jeszcze bardziej odkryjecie w sobie, co Bóg pragnie wam pokazać. Chrońcie tę miłość, troszczcie się o nią, a zobaczycie, jakie wyda wspaniałe owoce.” – mówił o. Łukasz Buksa.

Świadectwem swojego życia i różnego rodzaju miłości podzielili się dziennikarka Radia Białystok Dorota Sokołowska oraz małżeństwo Magdalena i Piotr Ogrodowczykowie. W ciekawy sposób opowiadali o miłości rodzicielskiej, młodzieńczej, małżeńskiej, prawdziwej, gdzie można ją znaleźć, jak ją utrzymać, karmić i trwać w niej. Ich słowa na pewno zapadły w pamięci słuchającej ich młodzieży.

Była to już kolejna Debata Walentynkowa zorganizowana w Zambrowie przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej. Poprzednie poruszały kwestie szans i zagrożeń miłości w sieci, czystości przedmałżeńskiej i tej odzyskanej, pożądania oraz przeżywania miłości. Debaty są doskonałą okazją dla młodych ludzi, aby porozmawiać o tematach dla nich bardzo ważnych, ciekawych, aktualnych, ale też trudnych i rzadko poruszanych na forum rodzinnym.

Eliza Matejkowska


Kontakt

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Wprowadź CAPTCHA

captcha

Dane

Biuro KSM Diecezji Łomżyńskiej

NIP 718-211-91-81

REGON 200382202

ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

e-mail: biuro@ksm-lomza.pl

BANK SPÓŁDZIELCZY w Łomży
nr konta: 37 8757 0001 0003 4773 2000 0010

Młodzieżowe Centrum Rozwoju w Ostrożnem

BANK SPÓŁDZIELCZY w Łomży
nr konta: 58 8757 0001 0003 4773 2000 0020