categories

OGÓLNOPOLSKA SESJA ZARZĄDÓW DIECEZJALNYCH KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA MŁODZIEŻY W PŁOCKU

W dniach 26-28 lutego br. odbyła się Ogólnopolska Sesja Zarządów Diecezjalnych KSM w Płocku. W Sesji brało udział 130 osób, reprezentujących 30 diecezji oraz specjalni goście: bp Henryk Tomasik, bp Piotr Libera, ks. dr Paweł Rytel-Andrianik – Rzecznik Prasowy KEP. W trakcie obrad wybrano nowe władze krajowe.

Obrady rozpoczęły się po odprawieniu Drogi Krzyżowej. Następnie podsumowano ostatnio prowadzone inicjatywy, m.in. VI Ogólnopolską Spartakiadę Zimową pod hasłem „Żyć, nie wegetować”. Jak podkreślał Wojciech Krakowiak – przedstawiciel KSM
Achidiec. Krakowskiej – spartakiada miała zmobilizować młodych nie tylko do udziału w życiu sportowym, ale także do aktywnego działania na rzecz innego człowieka.
Najważniejszym punktem Sesji były wybory do Prezydium Krajowej Rady KSM. Skład nowego Prezydium:
1. Ilona Trojnar – Przewodniczący (diecezja siedlecka)
2. Wioletta Pietraszko – Z-ca Przewodniczącego (diecezja drohiczyńska),
3. Anna Dzwonkowicz – Z-ca Przewodniczącego (diecezja rzeszowska),
4. Aleksandra Samula – Sekretarz (diecezja pelplińska),
5. Piotr Kurianowicz – Skarbnik (diecezja ełcka).

Z kolei Krajową Komisję Rewizyjną tworzą:
1. Paweł Kurasz – Przewodniczący (archidiecezja przemyska),
2. Mateusz Kuźniar – Z-ca Przewodniczącego (archidiecezja przemyska),
3. Łukasz Charuba – Sekretarz (archidiecezja łódzka).

W trakcie Sesji podsumowano organizację Debat Walentynkowych, które w tym roku odbywały się m.in. w Poznaniu, Kielcach, Rzeszowie, Zielonej Górze, Katowicach. Debaty co roku przyciągają rzeszę młodzieży dyskutującej w okresie Walentynek m.in. o miłości, czystości i relacji między dziewczyną a chłopakiem. Omówiono również organizację Kongresu Młodzieży Polonijnej, który zgromadzi młodzież o polskich korzeniach z całego świata w Warszawie w dniach 17-20 lipca 2016r.
Ks. Janusz Wilk z diec. legnickiej podsumował 6 Rajd dla Życia. Zaznaczał, że jest on co roku wspaniałą okazją do mówienia spotykanym ludziom o wartości życia. Tegoroczny Rajd będzie zmierzał do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży i przebiega pod hasłem „Wszystkie drogi prowadzą do Miłosierdzia”.
Z kolei ks. Rafał Buzała, odpowiedzialny za sekcję wolontariatu ŚDM w Krakowie zachęcał do zaangażowania się w projekt „Młodzi misjonarze Miłosierdzia”. Jak zaznaczał, projekt ma pokazać, jak wiele dzieje się w kwestii uczynków miłosierdzia w parafiach. Zachęcał do dzielenia się nagraniami i zdjęciami z organizowanych akcji, które to multimedialne świadectwa zaangażowania zostaną zebrane i przekazane papieżowi Franciszkowi podczas ŚDM.
Wiele miejsca poświęcono także powstającej Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa. Jak mówił Łukasz Charuba, Akademia jest wspólną inicjatywą KSM i biura prasowego Konferencji Episkopatu Polski, a polega na tworzeniu lokalnych środowisk dziennikarskich gromadzących młodych i zaangażowanych dziennikarzy. Hasło Akademii to „Łączyć się, aby się dzielić”, można ją znaleźć na Twitterze pod hasłem ‪#‎mlodziOnline‬
Gościem Sesji był też ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy KEP, który omawiał z Krajową Radą temat rozwoju ewangelizacji przez Internet.
„Oprócz ważnych tematów – wybory, sprawozdania, zainaugurowana kwestia tworzenia Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa – liczymy, że wyjdziemy z młodzieżą szeroko w przestrzeń mediów społecznościowych; zaproszenie na Kongres Młodzieży Polonijnej w Warszawie, potem ŚDM w Krakowie” – wyliczał podejmowane tematy asystent generalny KSM, ks. Zbigniew Kucharski. Z kolei uczestniczący w Sesji biskup Henryk Tomasik podkreślał zaangażowanie osób biorących udział w dyskusjach i wyborach: „Podziwiam sposób przeprowadzenia wyborów, piękne prezentacje poszczególnych osób, zatroskanie o KSM ze strony pytających. Dziękuję ustępującemu Prezydium, a nowemu życzę światła i Bożej pomocy w wypełnianiu misji”.

Patrycja Przybysławska
Rzecznik prasowy ZD
KSM diecezji płockiej
Ilona Trojnar
Przewodnicząca Prezydium KR KSM


Losowe wpisy

Zaproszenie Wprowadził: author icon adam 02.10.2018

Kontakt

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Wprowadź CAPTCHA

captcha

Dane

Biuro KSM Diecezji Łomżyńskiej

NIP 718-211-91-81

REGON 200382202

ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

e-mail: biuro@ksm-lomza.pl

BANK SPÓŁDZIELCZY w Łomży
nr konta: 37 8757 0001 0003 4773 2000 0010

Młodzieżowe Centrum Rozwoju w Ostrożnem

BANK SPÓŁDZIELCZY w Łomży
nr konta: 58 8757 0001 0003 4773 2000 0020