Pierścień bł. Karoliny

Przyjęcie obrączki czystości 18.11.2016

Zgłoszenie do przyjęcia Pierścienia bł. Karoliny

Wszystkie informacje dotyczące Pierścienia bł. Karoliny

Narzeczeni coraz częściej wkładają sobie na palec obrączkę z wygrawerowanymi liliami, nazywany „pierścieniem Karoliny” ślubując w ten sposób czystość przedmałżeńską.

Ks. Zbigniew Szostak

10721467_722256707830075_1269337300_nPatronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest bł. Karolina Kózkówna. Męczennica, która w obronie swojej czystości oddała życie. Kiedy w 2010 roku trwała w naszej diecezji peregrynacja relikwii bł. Karoliny usłyszeliśmy jak heroiczną postawą wykazała się Karolina, te słowa zapadły w naszych sercach i powoli kiełkowały. Korzystając z pomysłu p. Anny Golędzinowskiej, która we Włoszech założyła grupę osób, przyjmujących zobowiązanie życia w czystości, postanowiliśmy, że nasze kiełkujące pragnienia przerodzą się w czyn.

Czym jest przyjęcie pierścienia bł. Karoliny?

Pierścień jest znakiem poszukiwania wartości w życiu, a zwłaszcza prawdziwej przyjaźni i czystej miłości. Jest on znakiem zaufania we wstawiennictwo bł. Karoliny , ale przede wszystkim zewnętrznym znakiem, że mimo swoich słabości jesteśmy w stanie dochować wierności wartościom o które heroicznie walczyła bł. Karolina. Podczas uroczystości przyjęcia obrączki bł. Karoliny J.E. ks. Bp. Stanisław Stefanek mówił: “Są osoby, które uważają, że można kochać bez szaleństwa i po trochu. Jednak z miłością jest jak z dziurawym kajakiem – albo jest to dobry sprzęt do pływania, albo się topisz. Miłość można przegrać albo wygrać.”

Kto może przyjąć obrączkę bł. Karoliny?

Nie są one przeznaczone dla aniołów, ale dla osób, które czują w sercu pragnienie życia w czystości oraz wezmą udział w rekolekcjach przygotowujących do tego wydarzenia.

„Nie lękajcie się miłości, która stawia wymagania. Właśnie te wymagania są zdolne uczynić waszą miłość prawdziwą miłością”.

Święty Jan Paweł II

Pierścień bł. Karoliny

Po co przyjąłem pierścień? Nad odpowiedzą można zastanawiać się długo, lecz jest ona zawarta w kilku słowach: aby zachować czystość przedmałżeńską. Na pozór takie przyrzeczenie może przynieść tylko ograniczenie samego siebie i niepotrzebny zakaz , ale w rzeczywistości niesie to ze sobą wiele pozytywnych skutków.

• Czystość naszego ciała i umysłu przyczynia się do bliższej relacji z Panem Bogiem.
• Czystość jest obecnym świecie czasach czymś bardzo rzadkim , ktoś mógłby powiedzieć , że niemożliwym i między innymi dlatego jest bardzo wyjątkowa .
• Jest w pewnym stopniu zabezpieczeniem. Pomoże mi przeżyć miłość z właściwą osobą która ufa mi na tyle , aby związać się na całe życie .

Decyzja o przyjęciu pierścienia nie jest łatwa tak samo jak wytrzymanie w postanowieniach związanych z pierścieniem. Jako człowiek , każdego dnia odczuwam pokusy związane z nieczystością , ale tak jak wcześniej napisałem , że czystość zbliża do Pana Boga , a z Nim jestem w stanie pokonać , każdą przeszkodę . Modlitwa i regularna spowiedź są najlepszą bronią przeciw atakom złego .

Czy żałuję swojej decyzji ? Zdecydowanie NIE , bo pierścień i obietnice czystości wnoszą w moje życie wiele cennych wartości o , których wiem , że zaowocują w przyszłości, a zabierają możliwość zmarnowania sobie życia przez nieodpowiedzialność .

18 listopada 2013 roku w święto naszej patronki bł Karolny Kózkówny młodzi z naszej diecezji, a dokładnie 22 osoby zdecydowały się przyjąć „Obrączkę czystości” podczas Mszy Świętej.

Ks. bp Stanisław Stefanek w swojej homilii mówił o miłości czystej i gotowej do heroizmu. Odwoływał się do postaci błogosławionej Karoliny Kózkówny jako tej, dla której czystość nie była źródłem smutku i przymusowych wyrzeczeń, ale uśmiechem i radością, którą obdarowywała wszystkich wokół. Po homilii dwadzieścia dwie osoby przyjęły z rąk ks. bp Stanisława Stefanka obrączkę błogosławionej Karoliny Kózkówny. Każdy kto ją nosi, zobowiązuje się między innymi do ujarzmiania swojego pożądania na rzecz miłości do Jezusa Chrystusa.
Do wszystkich osób, które zdecydowały się nosić pierścień błogosławionej Karoliny Kózkówny, biskup Stanisław skierował następujące pytania:

– Czy chcesz w duchu Ewangelii naśladować Chrystusa, aby twoje życie w szczególny sposób świadczyło o jego miłości i było znakiem przyszłego Królestwa?
– Czy chcesz przy pomocy łaski Bożej i wstawiennictwa błogosławionej Karoliny troszczyć się o czystość duszy i ciała?
– Czy chcesz trwać w czystości przedmałżeńskiej, by podobać się Bogu i zachować tę czystość Jemu samemu, bądź osobie z którą Cię Bóg w przyszłości złączy węzłem małżeńskim?

Młodzi zgodnie odpowiadali „TAK”

Tego dnia odbył się również Wieczór Chwały podczas którego swoim świadectwem z wiernymi zgromadzonymi w łomżyśnkiej katedrze podzieliła się Anna Golędzinowska – znana modelka i aktorka. Ania opowiedziała nam o swojej historii „Upadłam do wielkiego grzechu, żeby potem zrozumieć wartość czystości. Moje życie nie było łatwe. Urodziłam się w Warszawie, kiedy byłam mała umarł mój tata, który był alkoholikiem. Mama zaczęła przyprowadzać do domu różnych mężczyzn. Jeden z nich dobrał się do mnie, ale kiedy mówiłam o tym mojej mamie, nie wierzyła mi. Mając 13 lat chciałam popełnić samobójstwo. Kiedy miałam 16 lat obiecano mi pracę jako modelka w Mediolanie. Tam zamknięto mnie w jakimś lokalu, zabrano dokumenty i chciano żebym pracowała jako prostytutka. Zostałam tam zgwałcona… Nosiłam w sobie wiele ran do wybaczenia, ale dzięki Jezusowi udało mi się to wybaczyć.”

To świadectwo dało wszystkim wiele do myślenia i pokazało iż prawdziwa miłość to miłość czysta i wolna od grzechu.

Pozostałe informacje z tej kategorii