categories

ESM Taize

Tysiące ludzi młodych z Europy ale i całego świata zawitało na przełomie roku do Wrocławia aby uczestniczyć w corocznym święcie młodych. „Myślę, że nie popełnię jakiegoś nadużycia kiedy powiem, że pierwszej rzeczy jakiej oczekują bracia z Taizé to tego, by ci, którzy przyjadą do Wrocławia spotkali tu ludzi żyjących Bogiem, wybierających miłość, promieniujących bezgraniczną dobrocią. Wówczas to wydarzenie stanie się spotkaniem z Chrystusem Zmartwychwstałym i ludźmi, którzy tego Chrystusa niosą w sercach” – powiedział abp Kupny gospodarz tegorocznego wydarzenia.
Europejskie Spotkanie Młodych to spotkanie organizowane przez międzynarodową wspólnotę ekumeniczną na co dzień działającą we francuskim Taize. Spotkanie co roku odbywa się w innym europejskim mieście na przełomie grudnia i stycznia. W tym roku przywilej goszczenia pielgrzymów z ok. 60 krajów (Polska, Ukraina, Niemcy, Francja, Japonia, Korea i wiele innych) miał Wrocław.
Wyjątkowość tego wydarzenia ma wiele wymiarów. Jednym z nich jest wprowadzanie jedności pomiędzy pielgrzymami. Różnorodność narodowości, języków i wyznań wydaje się wielką barierą komunikacyjną. Mimo wielu przeszkód wszystkich łączy wspólny cel: modlitwa. Każde spotkanie jest okazją do zjednoczenia, ukazania, że mimo wielu różnic, każdego pielgrzyma łączy wspólny mianownik, którym jest Bóg. Różnorodność kultur i wyznań ubogaca, jednoczy to, że wszyscy wierzą w tego samego Boga, którego możemy wielbić w różnych językach. Spotkanie uczy tolerancji, ukazuje potrzebę budowania pokoju między narodami, daje szansę na poznanie ludzi z całego świata i zauważenia w każdym człowieku brata, przyjaciela.
Kolejnym wymiarem wpływającym na wyjątkowość spotkania jest charakter modlitwy i porządek dnia, do którego dostosowują się młodzi ludzie. Modlitwa odbywa się trzy razy w ciągu dnia, a opiera się na śpiewie i rozważaniach Pisma Świętego. Kanony to utwory o prostej melodii. Krótkie fragmenty z Pisma Świętego tłumaczone są na różne języki. Modlitwa skłania do refleksji i wycisza. Spotkanie daje szansę odnalezienia wewnętrznego spokoju i bardziej świadomego spotkania z Bogiem.
Spotkanie pozwala nawiązać przyjaźnie między ludźmi z wielu krajów, a czasem wręcz pokazuje, jak mały jest świat. Każdy człowiek ma podobne marzenia, powody do radości i zmartwień, granicę może stanowić tylko strach lub ograniczona otwartość na drugiego człowieka. Oprócz duchowego wymiaru ESM daje szansę na poznanie największych miast europejskich. Następne Spotkanie odbędzie się w Turynie we Włoszech. Wyjazd niespełna 20 osobowej grupy ludzi młodych naszej diecezji do Wrocławia, był możliwy dzięki wsparciu mediów diecezjalnych Radia Nadzieja i Głosu Katolickiego, jak i pomocy Banku Spółdzielczego w Sokołach – dodaje Asystent Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Łomżyśńskiej ks. Mariusz Szulc
Europejskie Spotkanie Młodych to wydarzenie otwarte na każdego człowieka. Miłość do innych ludzi i modlitwa owocują pokojem serca, z jakim pielgrzymi wracają do swoich domów. Każdy odnajdzie tam swoje miejsce przez przyjazną i życzliwą atmosferę.

Wiktoria Szymańska


Losowe wpisy

Akcja patriotyczna FLAGA DLA RODAKA... Wprowadził: author icon adam 23.10.2019
FESTIWAL MŁODYCH Wprowadził: author icon adam 20.06.2015

Kontakt

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Wprowadź CAPTCHA

captcha

Dane

Biuro KSM Diecezji Łomżyńskiej

NIP 718-211-91-81

REGON 200382202

ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

e-mail: biuro@ksm-lomza.pl

BANK SPÓŁDZIELCZY w Łomży
nr konta: 37 8757 0001 0003 4773 2000 0010

Młodzieżowe Centrum Rozwoju w Ostrożnem

BANK SPÓŁDZIELCZY w Łomży
nr konta: 58 8757 0001 0003 4773 2000 0020