categories

Debaty Walentynkowe 2015

Święty Jan Paweł II podczas homilii wygłoszonej w Sandomierzu dnia 12 czerwca 1999 roku wołał do licznie zgromadzonej młodzieży: „Głoście światu «dobrą nowinę» o czystości serca i przekazujcie mu swoim przykładem życia orędzie cywilizacji miłości. Wiem, jak bardzo jesteście wrażliwi na prawdę i piękno. Dziś cywilizacja śmierci proponuje wam między innymi tak zwaną «wolną miłość». Dochodzi w tym wypaczeniu miłości do profanacji jednej z najbardziej drogich i świętych wartości, bo rozwiązłość nie jest ani miłością, ani wolnością. Nie lękajcie się żyć wbrew obiegowym opiniom i sprzecznym z Bożym prawem propozycjom. Odwaga wiary wiele kosztuje, ale wy nie możecie przegrać miłości! Nie dajcie się zniewolić! Nie dajcie się uwieść ułudom szczęścia, za które musielibyście zapłacić zbyt wielką cenę, cenę nieuleczalnych często zranień lub nawet złamanego życia! Pragnę wam powtórzyć to, co kiedyś już powiedziałem do młodzieży: «Tylko czyste serce może w pełni kochać Boga! Tylko czyste serce może w pełni dokonać wielkiego dzieła miłości, jakim jest małżeństwo! Tylko czyste serce może w pełni służyć drugiemu. Nie pozwólcie, aby zniszczono waszą przyszłość. Nie pozwólcie odebrać sobie bogactwa miłości. Brońcie waszą wierność; wierność waszych przyszłych rodzin, które założycie w miłości Chrystusa» Zwracam się również do naszych polskich rodzin – do was, ojcowie i matki. Trzeba, aby rodzina stanęła zdecydowanie w obronie czystości swoich progów domowych, w obronie godności każdej osoby. Wychowanie do czystości jest jednym z wielkich zadań ewangelizacyjnych, jakie stoją obecnie przed nami”

W odpowiedzi na wezwanie św. Jana Pawła II Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej zaprasza w imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na Debaty Walentynkowe w Łomży, Ostrowi Mazowieckiej, Zambrowie i Łapach. Debaty będą poświęcone tematyce czystości przedmałżeńskiej, wspólnemu zamieszkiwaniu przed ślubem, pojęciu miło­ści w relacjach męsko – damskich.

Dyskusje zaplanowane w okolicach tzw. Walentynek pod hasłem: „Kochać, czy pożądać…..Afera o seks?’, mają być odpo­wiedzią ludzi młodych na promowany we współczesnym świecie kon­sumpcyjny styl życia, często pozbawiony jakichkolwiek zasad i warto­ści.
Gośćmi tegorocznych debat będą: o. Adam Szustak, ks. Dariusz Krajewski, Mieczysław Guzewicz, Patrycja Hurlak, Rafał Porzeziński, Katarzyna i Mariusz Marcinkowscy, Magdalena i Piotr Ogrodowczyk, małżeństwa ze świadectwem.

W Zambrowie debata odbędzie się w 11 lutego br. o godz. 16.00 w Sali kinowo – widowiskowej. W Ostrowi Mazowieckiej tego samego dnia o godz. 19:00 w Sali kina „Ostrovia”. W Łomży zaś 12 lutego o godz. 19.00 w Centrum Kultury (aula widowiskowa) przy Szkołach Katolic­kich. Cykl spotkań zakończy debata w Łapach w dniu 13 lutego o godz. 19:00 w Inkubatorze przedsiębiorczości.

dwo dwz
dwlo dwl

Poniżej podajemy informacje na temat gości, których zaprosiliśmy na tegoroczne spotkania w ramach projektu „Debaty Walentynkowe 2015” w diecezji łomżyńskiej.

O. Adam Szustak

SZUSTAKJest dominikaninem, czyli zakonnikiem należącym do Zakonu Kaznodziejów, który jest częścią Kościoła Katolickiego. Charyzmat zgromadzenia najpełniej wyraża się w zdaniu: Głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby. Aktualnie Jego adresem zameldowania jest klasztor dominikanów w Łodzi, ale domem jest każde miejsce, gdzie można głosić Ewangelię. Był duszpasterzem akademickim w Krakowie. Autor wielu książek i audiobooków. Rekolekcjonista i kaznodzieja . Wiecej informacji na stronie: langustanapalmie.pl.

Rafał Porzeziński

PORZEZINSKIRzecznik stowarzyszenia Twoja Sprawa, które walczy m.in. z pornografią w przestrzeni publicznej, współautor pierwszej w Polsce produkcji audio dotyczącej programu odnowy duchowej „12 kroków do wolności”. Pracował m.in. w radiowej Trójce, Radiu Zet, Polsacie, Radiu Puls. Był autorem i prowadzącym programy telewizyjne w Canal+, TV Puls, TVP1, TVP Info. Jeździ po Polsce, gdzie spotyka się z ludźmi, zwłaszcza młodymi, szczerze opowiada o uzależnieniu od hazardu i narkotyków.

dr hab. Mieczysław Guzewicz

GUZEWICZAutor licznych publikacji i opracowań z zakresu małżeństwa i rodziny, wychowania religijnego dzieci, od prawie 30 lat mąż, ojciec trójki dzieci, prowadzi liczne konferencje i prelekcje dla narzeczonych, małżonków oraz rodziców.

Magdalena i Piotr Ogrodowczykowie

OGRODOWCZYK
Specjaliści zajmujący się zagadnieniami wychowania i profilaktyki problemów dzieci i młodzieży, mający dużą praktykę w indywidualnej pracy konsultacyjno-terapeutycznej z młodzieżą i dorosłymi. Towarzyszą małżeństwom w kryzysie, prowadzą liczne konferencje, kursy przedmałżeńskie, autorskie warsztaty dla rodziców.

Katarzyna Marcinkowska

MARCINKOWSCYAbsolwentka filozofii MISH UJ, doradca psychologiczny w trakcie kursu.
Redaktor naczelna portalu przepisnamilosc.pl. Szczęśliwa żona i mama.
Zajmuje się teologią ciała, nowym feminizmem i zagadnieniami dialogu i
spotkania na różnych płaszczyznach. Autorka projektu „Serce kobiety”
(www.sercekobiety.pl), współautorka projektu KiM oraz książki „NPR jest
O.K.!”. Autorka wielu artykułów. Nauczycielka naturalnych metod
rozpoznawania płodności wg dra J. Roetzera. Wraz z mężem prowadzi
konferencje i warsztaty na tematy dotyczące miłości, seksualności i relacji
damsko-męskich, kursy przedmałżeńskie „Przepis na Miłość!”. Prowadzi także
warsztaty, spotkania i rekolekcje dla kobiet.

Mariusz Marcinkowski

Absolwent teologii UP JPII, lic. kanoniczny teologii dogmatycznej, doktorant
na UKSW, trener par, trener liderów grup. Szczęśliwy mąż Kasi, ojciec
Ireneusza. Zajmuje się tematem męskości, edukacją seksualną, zagadnieniem
gender, teologią ciała oraz komunikacją w związku. Wieloletni animator
diakonii ewangelizacji. Prowadzi rekolekcje dla animatorów ewangelizacji i
rekolekcje ewangelizacyjne dla młodzieży. Lider Główny męskiej wspólnoty
Przymierze Wojowników (www.przymierzewojownikow.pl). Prowadzi kursy
przedmałżeńskie „Przepis na Miłość!”, warsztaty i spotkania dla par oraz
rekolekcje i konferencje dla mężczyzn. Jest autorem licznych artykułów oraz
audycji radiowych poświęconych tematyce męskości i przygotowania do
małżeństwa.

Ks. dr Mirosław Brzeziński

MIROSŁAW BRZEZINSKIKapłan diecezji łomżyńskiej, adiunkt w Instytucie Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W latach 2003-2010 diecezjalny
duszpasterz rodzin, kierownik Poradni Rodzinnej Fundacji Vitae Familiae, Opiekun Kościelny Katolickiego Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego w Łomży; członek Polskiego Stowarzyszenia Familiologów. Posługuje w duszpasterstwie rodzin, prowadzi rekolekcje dla małżeństw. Autor wielu artykułów z zakresu teologii małżeństwa i rodziny, duchowości rodziny, przygotowania do małżeństwa, duszpasterstwa rodzin.

Patrycja Hurlak

hurlakAktorka znana z wielu popularnych seriali telewizyjnych („Klan”, „M jak miłość”, „Blondynka”, „Na Wspólnej”) W swoim czasie interesowała się horoskopami i wróżbami. Traktowała to jako zabawę i żart. Z czasem coraz bardziej wchodziła w czarny świat magii. Na konsekwencje nie trzeba było długo czekać. Korzystając z podręcznika czarnej magii, który dostała od znajomego, „zamawiała” sobie różne prośby i życzenia. Nie były to dobre rzeczy, lecz „szatan spełniał je wszystkie”. Dwa lata temu „zamówiła sobie faceta” – i dokładnie taki chłopak pojawił się już na drugi dzień. Wkrótce się okazało się, że ten cudowny, wymarzony mężczyzna jest narkomanem, alkoholikiem i awanturnikiem.

Dzięki pomocy wielu osób i księży, których spotkała na swojej drodze, udało się jej wyrwać z sideł czarnej magi i powrócić do Kościoła. Aktorka przestrzega młodych ludzi oraz ich rodziców i dziadków, przed zagrożeniem, jakie płynie z pozornie niewinnych zainteresowań. Historię swojego życia i przemiany duchowej aktorka opisała w książce „Nawrócona Wiedźma”.

– Małżeństwo Irmina i Dariusz z Białegostoku
– Narzeczeństwo Messaud Karim oraz Ewelina Głódź z Białegostoku

Ks. Robert Śliwowski
Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży
Asystent Diecezjalny KSM DŁ

Łukasz Orzoł
Prezes Zarządu KSM Diecezji Łomżyńskiej

Łomża, dnia 3 lutego 2015 r.


Kontakt

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Wprowadź CAPTCHA

captcha

Dane

Biuro KSM Diecezji Łomżyńskiej

NIP 718-211-91-81

REGON 200382202

ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

e-mail: biuro@ksm-lomza.pl

BANK SPÓŁDZIELCZY w Łomży
nr konta: 37 8757 0001 0003 4773 2000 0010

Młodzieżowe Centrum Rozwoju w Ostrożnem

BANK SPÓŁDZIELCZY w Łomży
nr konta: 58 8757 0001 0003 4773 2000 0020