categories

Debaty Walentynkowe 2014

Debaty Walentynkowe 2014

SPRAWOZDANIE Z DEBAT WALENTYNKOWYCH PRZEPROWADZONYCH NA TERENIE DIECEZJI ŁOMŻYŃSKIEJ W ROKU 2014 

            Obecnie temat czystości przedmałżeńskiej jest tematem budzącym wiele pytań, często kontrowersyjnych i niezgodnych z nauką Kościoła. Dla wielu młodych ludzi, którzy idą z duchem z tego świata, termin zachowania czystości aż do ślubu po prostu nie istnieje. Dlatego w odpowiedzi na promowany w świecie konsumpcyjny styl życia, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej już po raz czwarty zorganizowało Debaty Walentynkowe, na których podejmowano tematy czystości przedmałżeńskiej oraz czystości odzyskanej. W tym roku odbyły się one w pięciu miastach naszej Diecezji: w Myszyńcu, Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej, Łomży, i Zambrowie. Tematami tegorocznych debat były: „Ziemia Obiecana ludzkiej seksualności”, „Dam Ci wszystko to co lubię, ale siebie dam po Ślubie” czyli o seksie przed ślubem oraz „Czysty sex, czy sexi czystość?… rzecz o prawdziwej miłości”. Poniżej przedstawiamy krótki opis przygotowań, samego wydarzenia oraz opinii na temat poszczególnych debat.

Więcej

Debata Walentynkowa w Ostrołęce

            Debata Walentynkowa odbyła się 8 lutego w sali kameralnej Ostrołęckiego Centrum Kultury o temacie „Ziemia Obiecana ludzkiej seksualności”. Tegorocznymi gośćmi byli: ksiądz doktor habilitowany Piotr Kieniewicz, marianin i profesor KULu oraz zaprzyjaźnione z nim Państwo Maria i Piotr Habas  z Warszawy. Około stu młodych ludzi z ogromnym zainteresowaniem słuchali kierowanych do nich słów.

 

Debata Walentynkowa w Ostrowi Mazowieckiej

            W sobotę 8 lutego w sali gimnastycznej przy LO im. M. Kopernika odbyła się Debata Walentynkowa. pt. „Dam Ci wszystko to co lubię, ale siebie dam po Ślubie” czyli o seksie przed ślubem. Prelegentami było młode małżeństwo Albert i Milena Młyńscy. Zgromadzonym opowiedzieli o swojej miłości, o pokusach jakie stanęły im na drodze do zachowania czystości przedmałżeńskiej oraz reakcji otoczenia. Następnie małżeństwo odpowiadało na zadane przez publiczność pytania.

 

Debata Walentynkowa w Łomży

            W środę 12 lutego Sala Widowiskowa przy Szkołach Katolickim w Łomży była przepełniona ludźmi, którzy chcieli usłyszeć i zawrzeć głos w dyskusji na temat czystości odzyskanej. Tegorocznymi prelegentami byli: o. Adam Szustak – dominikanin, znany kaznodzieja oraz Patrycja Hurlak – aktorka i autorka książki „Nawrócona wiedźma”. W rolę prowadzącego debatę wcielił się dziennikarz telewizyjny Mariusz Rytel. Po wspólnej modlitwie o. Szustak wygłosił konferencję podczas której przywołał Księgę Proroka Ozeasza jako odpowiedź na pytanie: Co zrobić kiedy spotkają się dwie nieczyste osoby? Stwierdził, że księga ma wymiar ponadczasowy, ponieważ kilka tysięcy lat jak i obecnie wiele osób ma mętlik w głowie a wartości zostały zupełnie pomylone. Podsumowaniem konferencji było wypowiedziane zdanie o. Adama, które brzmi następująco: „Nie ma piękniejszego wyrazu miłości, niż zaprosić siebie nawzajem do tego, aby odnowić się czystą miłością.” Następnie wygłosiła swoje świadectwo Pani Patrycja Hurlak, która stwierdziła, że Pan Bóg ma ogromne poczucie humoru, skoro znalazła się na debacie. Aktorka twierdzi, że ludzie żyją w nieczystości, ponieważ wielu z nich seks kojarzy się z miłością, ale to jest tylko namiastka miłości.

 

Debata Walentynkowa w Myszyńcu

            W czwartek 13 lutego uczniowie Zespołu Szkół Powiatowych im. Ks. Adama Bargielskiego wzięli udział w Debacie Walentynkowej. Prelegentami byli: Patrycja Hurlak – aktorka i autorka książki „Nawrócona wiedźma”, ks. Robert Śliwowski asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Ewelina Ulążka. Pani Patrycja powiedziała swoje świadectwo i zachęcała do życia w czystości, ponieważ osobiście przekonała się jakie zgubne jest życie w grzechu ciężkim. Nasza KSMowiczka opowiedziała o przyjęciu pierścienia bł. Karoliny oraz o życiu w czystości. Debatę poprowadził Ksiądz Robert.

 

Debata Walentynkowa w Zambrowie

            Ostatnia tegoroczna debata odbyła się w Zambrowie. Jej tematem była czystość odzyskana, podobnie jak w Łomży. Gośćmi spotkania byli: Patrycja Hurlak – aktorka oraz autorka książki „Nawrócona wiedźma”, Piotr Zalewski z fundacji Wyrwani z Niewoli i małżeństwo z Diecezji Łomżyńskiej. Podzielili się oni z zebranymi swoimi świadectwami. W temat spotkania wprowadził nas Ksiądz Dariusz Krajewski – diecezjalny moderator Domowego Kościoła, przedstawił jak wygląda temat czystości odzyskanej z punktu widzenia Kościoła.

 

            Radości ze spotkań nie krył Biskup Pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski, który wyrażał ogromną wdzięczność organizatorom i prelegentom, którzy mówili o tym, jak istotna i ważna jest czystość.

            Poprzez organizację debat chcemy zwrócić uwagę na mocne, trwałe fundamenty chrześcijańskiego narzeczeństwa i małżeństwa, bo tylko relacje zbudowane na skale przetrwają największe burze i wichury.Wierzymy, że takie spotkania pomogą wielu młodym ludziom odnaleźć zagubione lub niezauważone wartości  życia chrześcijanina.

            Warto dodać, że organizację debat wspierają i obejmują swoim patronatem, włodarze wszystkich miast, gdzie mają one miejsce.


Losowe wpisy

Przyrzeczenie Wprowadził: author icon adam 05.11.2014
Debaty Walentynkowe 2015... Wprowadził: author icon adam 02.02.2015

Kontakt

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Wprowadź CAPTCHA

captcha

Dane

Biuro KSM Diecezji Łomżyńskiej

NIP 718-211-91-81

REGON 200382202

ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

e-mail: biuro@ksm-lomza.pl

BANK SPÓŁDZIELCZY w Łomży
nr konta: 37 8757 0001 0003 4773 2000 0010

Młodzieżowe Centrum Rozwoju w Ostrożnem

BANK SPÓŁDZIELCZY w Łomży
nr konta: 58 8757 0001 0003 4773 2000 0020